Je amtérských souteží moc ? aneb jak se daří FASu potlačovat amatérské rally.

17.09.2010 08:39

Při pohledu na kalendář to tak opravdu vypadá. Pro začínající jezdce,kteří stále více pocitují nedostatek financí je to určitě dobře,že mohou místo drahých soutěží pořadených FASem si jít zasoutěžit na amatérské závody,které se svoji kvalitou často vyrovnají.Bohužel FASu tím utíkají peníze. A tak začal jednat:

FASu samozřejmě vadilo,že mu utíkají peníze posádkách když můžou startovat na amatérských soutěží.Tak do toho začali štourat. První začali problémy s časoměřiči,kteří nemohli ve svém volném čase pomáhat při rally cup když patří pod FAS. Ale hlavně přejezdy závodních aut(neschválených) mezi RZ které tedy nesmí na pozemní komunikaci a začali na to upozorňovat policii .Tak se FASem uzavřela dohoda.Bohužel letos na jaře kdy seměla konat rally Plzeň pořádaná v rámci rally cupu FAS vypověděl tuto dohodu.

 

A začali problémy: Protože pokud máte amatérské závodní vozidlo tak nemůžete mít klasickou STK.Proto by jste měli mít tzv."R" značky což je vlastně STK pořádané FASem jenže to je základní problém aby jste na ně mohli dosáhnout musíte mít auto postavené podle řádů FAS což je moc drahé (homologované přilby,pásy,sedačky atd.) Takže pokud nemá vaše autíčko úpravy zapsané  v TP.Nebo nemáte "R" značky nesmíte do provozu.A to je právě problém u rally s přejezdy.

Tyto nekalé aktivity bohužel pokračují pořád což dokozuje tento dopis.

www.rallye.marionetta.cz/download/anonym.pdf

Myslím,že všem je jasné,že takhle nevypadá dopis od občanů.

 

Problém zavodních aut na přejezdech nijak nevadil  inspektorátu, policii vždy vše snima bylo dohodnotu předem a v pořádku. Dokud FAS dotoho nezačal štourat. Bohužel na začátku letošního roku se FASu podařilo dosáhnout svého.Plzeň se nejela. A to nejhorší Valečko se svýma Erzetkama odešel s rally cupu. Populární Kramolín vzápětí.Rally cup nyní pokračuje dál. A Waltter Motorsport pořádá svoje vlastní  Rallye Show,které se jezdí jen na uzavřené cestě včetně přejezdu a servisu.Jistě kvalita trati tím trpí. Jednou s možností je pořádek rally ve vojenských prostorech jako například Milovice pořádané Blahoutem nebo Pístov u Jihlavy kde se konají souteže pořádané AMK Rallysport Vysočina.

 

Další problém rozdělění je,že  se již nenaplní startovka tak jako dříve.Příklad:  Erzetka Tmaň (5.4.2008) Účast 122 posádek nejen z Čech, ale i z Německa, Polska a Slovenska ( to FAS muselo pěkně naštvat :) ). Letošní Rallye Show Vysoké Jamné  okolo 40 startujích.Rally České Středohoří to samé okolo 40. startujích. Jen doufejme, že i tak malý počet posádek uživí oba šampionáty a že záměr FASu rozbít tyto konkureční nelegalní podniky se přestane naplňovat.